4+4+4 eğitim sisteminde AKP’li vekiller tarafından verilen önergeyle Kur’an-ı Kerim ve Hz. Muhammed (s.a.v.)’in hayatı seçmeli ders olarak eğitim müfredatlarına eklendi.

 

Kur’an-ı Kerim ve Hz. Muhammed’in hayatı, ortaokul ve liselerde seçmeli ders olarak okutulacak, imam hatip ortaokulları yeniden açılacak.

AK PARTİ ÖNERGE VERDİ

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran kanun teklifinin 9. maddesinin görüşmelerinde Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) Grup Başkan vekillerinin imzasıyla önerge verildi.

Kabul edilen önergeye göre ilköğretim kurumları; 4 yıllık zorunlu ilkokullar, 4 yıllık zorunlu ve farklı programlar arasında tercihe imkan veren ortaokullar ile imam-hatip ortaokullarından oluşacak.

ORTAOKULLARDA SEÇMELİ DERSLER OLACAK

Ortaokullar ile imam-hatip ortaokullarında; lise eğitimini destekleyecek şekilde öğrencilerin yetenek, gelişim ve tercihlerine göre seçimlik dersler
oluşturulacak. Ortaokul ve liselerde Kur’an-ı Kerim ve Hz. Muhammed’in hayatı, isteğe bağlı seçmeli ders olarak okutulacak.

Bu okullarda okutulacak diğer seçmeli dersler ile imam-hatip ortaokulları ve diğer ortaokullar için oluşturulacak program seçenekleri, Bakanlıkça belirlenecek.

Önergenin gerekçesinde ”Okutulacak seçmeli derslerle ilgili kamuoyundaki yanlış bilgilendirmelere açıklık getirmek amacıyla önerilmiştir” ifadesine yer verildi. Önerge, Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) milletvekillerinin oylarıyla kabul edildi.

Reklamlar